Distinkcija crtica/spojnica

4
(3)
crtica ili spojnica

Jedno od općih mjesta gdje učestalo griješe brojni autori tekstova – novinari, copywriteri, učenici, ali i jezičari i nastavnici – jest uporaba crtice, odnosno spojnice. Većina njih niti ne zna razliku, a mnogi pišući u žurbi i nepažnji jednostavno ne provjeravaju što je zabilježilo njihovo računalo.

Crtica (–) i spojnica (-) prije svega grafijski se razlikuju, i to po tome što je crtica nešto duža i piše se s razmacima (bjelinama) s obiju njezinih strana, dok je spojnica nešto kraća i piše se bez bjelina ispred i iza nje.

U daljnjem tekstu pozabavit ćemo se funkcijom i najčešćom uporabom kako spojnice, tako i crtice. Napominjemo da se ovdje nećemo detaljnije baviti pojašnjavanjem različitosti njihove funkcije kao pravopisnih znakova i kao razgodaka. Napominjemo također da je tekst pisan na način da ga svatko može razumjeti i naučiti se ispravno u pismu služiti spojnicom i crticom.

SPOJNICA

Spojnica se dakle piše bez razmaka (bjelina) s obiju njezinih strana, a služi za spajanje riječi ili drugih sastavnih dijelova nekog izraza koji se iz pravopisnih, jezikoslovnih ili pak grafijskih razloga ne mogu pisati sasvim sastavljeno, ali ni rastavljeno. Upotrebljava se često u pisanju riječi koje se u rečenici ne izgovaraju kao cjelina, nego u dijelovima – radi jačega naglašavanja tih dijelova, rečeničnog naglaska ili iz nekih drugih stilskih razloga (ha-ha-ha, khm-hmm, za-po-vije-dam!…).

Njome se označava (ili se stavlja):

  • Autorstvo

Zajedničko autorstvo: Babić-Finka-Mogušev pravopis, Broz-Ivekovićev rječnik, Anić-Silićev pravopis i sl..

  • Brojevi s nastavcima

Kada se brojevima dodaju nastavci ili se vežu s riječima:  90-ih godina prošlog stoljeća, 30-godišnjak, 50-ak i sl.; uz riječi obljetnica i godišnjica prikladnije je pisati redni  broj s točkom, nego spojnicu: 50. obljetnica Deklaracije, 25. godišnjica mature i sl..

  • Između dvostrukih prezimena

Spojnicu je prikladno pisati između dvostrukih ženskih prezimena (Ivana Brlić-Mažuranić), dok se iza dvostrukih muških imena ne piše (Adolf Veber Tkalčević, Janko Popović Volarić). Iako jezikoslovci godinama sugeriraju da bi ovako bilo pravilno pisati, a sukladno tome u tekstovima gdje se navodi samo dvostruko prezime bez imena spojnica označava rod (spol) osobe o kojoj je riječ, što često uvelike olakšava čitanje i percepciju samoga teksta, ovaj način pisanja ženskih prezimena danas je gotovo iščeznuo. Razlog tome leži i u činjenici  da MUP RH na osobnim iskaznicama i putovnicama više ne dopušta pisanje nikakvih pravopisnih znakova  – pa tako ni spojnice.

  • Između kratice i padežnog nastavka

Kratice pisane velikim slovima sklanjaju se dodavanjem padežnog nastavka, a između kratice i nastavka umeće se spojnica: SAD-a, INA-u, UNICEF-a; s time da se UNICEF  može pisati i kao opći naziv, s velikim početnim slovom, gdje se pri sklanjanju ne rabi spojnica – Unicefa, Unicefu

  • Pri rastavljanju riječi na kraju retka

Ukoliko se na kraju retka riječ rastavlja, stavlja sespojnica:  uza-

ludno.

  • Pri rastavljanju riječi na slova ili slogove

(po-me-sti, p-o-m-e-s-t-i…)

  • Pri sažimanju mocijskih parova (označivanje dvojnosti roda)

Zbog ekonomičnosti, u različitim ispravama, diplomama, svjedodžbama i sl. često se sažimaju mocijski parovi učenik-učenica, profesor-profesorica, voditelj-voditeljica i sl.. Pri sažimanju je pogrešno pisati: učenik-ca, profesor-ca, voditelj-ca…, a ispravno je:

učenik (-ica), profesor (-ica), voditelj (-ica)

  • U oznakama smjera i strana svijeta

Spojnica se stavlja u pobližem označivanju strana svijeta te pri označivanju smjera, primjerice gibanja ili vjetra: istok-zapad, sjever-jug i sl..

  • U polusloženicama

Stavlja se između ravnopravnih dijelova polusloženica: remek-djelo, spomen-ploča, rak-rana, rang-lista, top-lista, sociološko-pedagoški, džez-sastav, web-stranice i sl..

Zanimljivo je ovdje da crveno-plavi kao polusloženica znači koji je crvene i plave boje, dok crvenoplavi (bez spojnice) znači koji je plave boje s crvenkastim odsjajem, crvenkastom nijansom. Kada je riječ o polusloženicama kao što su klima-uređaj, internet-stranice i sl., bolje je prvi dio polusloženice izraziti kao pridjev – klimatizacijski uređaj, internetske stranice

  • U složenicama sa slovom ili kraticom

Složeni izrazi kojima je prvi dio kratica ili slovo pišu se sa spojnicom: C-vitamin, D-dur, A-mol, PPT-prezentacija i sl.; ako je pak kratica ili slovo iza riječi, spojnica se ne stavlja: vitamin C

Kratice pak koje se osjećaju kao pridjevi, a napisane su velikim slovima (TV pretplata, PVC vrećica, WC uređaj i sl.) ne pišu se sa spojnicom; iako je TV kratica za televizija, u navedenom se primjeru čita televizijska pretplata.

  • Pri odvajanju riječi koje stoje jedna nasuprot drugoj (i izražavaju cjelovito [frazeološko] značenje)

(danas-sutra, dan-danas, gore-dolje, lijevo-desno, manje-više, brže-bolje…)

Jedna od najčešćih zabluda glede uporabe spojnice danas jest to da je treba stavljati pri sklanjanju stranih riječi i imena. Tako, primjerice, često možemo vidjeti: rally-u (umjesto rallyju), software-u (umjesto  softwareu, tj. softveru), New York-u (umjesto New Yorku), čak i bar-u (umjesto baru)  te manager-u (umjesto manageru, tj. menadžeru).


CRTICA

Crtica (–) se od spojnice (-) razlikuje prije svega grafijski, dakle nešto je duža od spojnice i piše se s razmacima (bjelinama) s obiju njezinih strana. Crtica se rabi za označivanje stanke, i to jače, naglašenije od one izražene zarezom. U rečenici se često rabi umjesto zareza, zagrade, navodnika pa i dvotočja (dvotočke). Crticama se odvajaju umetnute, tj. naknadno dodane riječi i rečenice, kada se umetnuti dio želi naglasiti ili pak naznačiti da su duže stanke: Jučer sam pojeo – nećete vjerovati – sâm samcat tri porcije graha s kobasicama. Nisi bila spremna – niti najmanje – preuzeti odgovornost za svoje postupke.

Crtica se stavlja i ispred nečega što dolazi neočekivano, suprotno prethodnom dijelu rečenice: Pojeo sam tri tanjura graha s kobasicama, i još sam uvijek – gladan!

Crtica se često rabi i u poslovičnim rečenicama: Mladost – ludost. Kakav otac – takav sin.

Crtica kao pravopisni znak prvenstveno zamjenjuje prijedlog do:

Doći ću za 10 – 15 minuta. Osim što je bio prvi hrvatski ban pučanin, Ivan Mažuranić (1814. – 1890.) ostat će zapamćen i kao vrstan književnik, autor povijesnog epa “Smrt Smail-age Čengića” . Vozili smo prosječnom brzinom 90 – 100 km/h.

Međutim, ukoliko ispred broja piše prijedlog od, tada treba između brojeva umjesto crtice pisati prijedlog do: U Primoštenu sam ljetovao svako ljeto od 1988. do 2007. godine.

Crticu je, kao pravopisni znak, ispravno pisati i kada se želi označiti udaljenost između dvaju ili više mjesta, ili pak smjer kretanja od jednoga do drugog mjesta: Autocesta Zagreb – Split najveći je dio godine vrlo sigurna i prohodna. Cestovna udaljenost Rijeka – Zagreb iznosi 184 km.

Crticom se također vežu dva uzastopna naziva ili imena trajno ili privremeno združena u međusoban odnos:  Ponovno su zabilježeni neredi na utakmici Dinamo – Hajduk.

Danas vrlo često za crticu i za spojnicu od prosječnih govornika hrvatskoga jezika možemo čuti termine povlaka, srednja crtica i minus – što, vidjeli smo, nikako nije korektno. Crtica i spojnica potpuno su različiti pravopisni znakovi i razgodci koji se rabe u posve različitim situacijama i nije uputno izjednačivati ih.

Literatura:

Babić, S. Finka, B. Moguš, M. Hrvatski pravopis (IV. izdanje). Školska knjiga. Zagreb. 1996.
Anić, V. Pravopisni priručnik (priredila Jojić, Lj.) – dodatak Velikom rječniku hrvatskoga jezika.  Novi liber. Zagreb. 2006.
Babić, S. Ham, S. Moguš, M. Hrvatski školski pravopis. Školska knjiga. Zagreb. 2008.
Barić, E. Hudeček, L. Koharović, N. i suradnici (grupa autora). Hrvatski jezični savjetnik. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Pergamena. Školske novine. Zagreb. 1999.

Koliko Vam je ovaj članak koristan?

Kliknite na zvjezdicu kako biste ocijenili članak

Budući da vam je ovaj članak bio koristan...

Slobodno ga podijelite na društvenim mrežama!

Scroll to Top